Bizi Arayın: (+90) 539 789 07 58 - Mail: info@dilcem.com.tr

Boya Sektörü.

BEvlerimiz, iş yerlerimiz, gittiğimiz kafeler, hastaneler, üretim yerleri, çocuk yuvaları, okullar ve sokaklarda karşımıza çıkan duvarlar ve duvarları kaplayan boyalar, esasında hayatımızın büyük bir alanında kendine yer buluyor. Bu etkilerden en çok göz önünde bulunanı kuşkusuz estetiktir. Fakat en önemlisi ve daha az dile getirilen etkisi ise sağlıktır. Her bir temasta veya soluduğunuz havada zararlı bir boya kullanıldığında sağlığınızı olumsuz yönde etkileyeceği gibi bazı patojenlerin önemli konukçuları olarak da önemli ortamlardır. Boyanın kalitesi ve etkinliği yanında bu organizmalara karşı korumacı yönü oldukça önemlidir.

Özellikle okullar, hastaneler, plaza dediğimiz iş merkezleri ve kamu binaları insan popülasyonunun en yoğun olduğu alanlardır.

Bina içi havanın mikrobiyolojik kontaminasyonu sonucunda ekstrensek allerjik alveolit, nemlendirici ateşi, astım, allerjik rinit, hasta bina sendromu ve enfeksiyonlar görülebilir. Sık görülen etkenler Micropolyspora faeni, Thermoactinomyces vulgaris, Aspergillus fumigatus; daha az sıklıkla görülen etkenler Penicillium türleri, Aureobasidium pululans, Bacillus subtilis, Sphaeropsidales türleri, Cytophaga allerginae, Trichosporon cutaneum, Merulius lacrymans, Stachybotrys chartarum (S.atra) dır.

Peki çok daha önemli olan ve az değinilen sağlıklı boyalar konusunda ise ne kadar seçeneğimiz var?

İşte bu önemli noktada Dilechem olarak insan sağlığı açısında boyalara antimikrobiyal özellik kazandırılması hedeflerimize ulaşmak amacıyla biyoteknolojik olarak geliştirilen polimer ürün ve ürünler ile toksikolojik olarak zararlı etkisi bulunmayan ürünlerimiz ile pek çok Ar-Ge çalışması yapılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Ürünlerimizin piyasada mevcut olan ürünlerden önemli farkı stabilitelerinin ve etkinliklerinin çok uzun ve yerli üretime sahip olmasıdır.  Böylelikle elde ettiğimiz antimikrobiyal özellikteki boyalar (elektrostatik toz boya, strien akrilik ve vinil akrilik yapıda su bazlı boyalar) ile mikroorganizmalardan daha etkin bir şekilde korunacak olup, bu özelliği uzun süre muhafaza ederek katma değer yaratılmaktadır.

Back to Top